Današnji post je o najboljoj prijateljici svake devojke i žene koja nas posećuje svakog meseca- menstruaciji.
Ustvari, nije toliko o menstruaciji, već o nekim stanjima koji mogu da se dese usled održavanja higijene u toku mesečnog ciklusa. Radi se o sindromu toksičnog šoka (STŠ), koji je, opet, tema o kojoj se malo priča i još manje devojaka zna sta je STŠ.
Menstruacija
Menstruacija je krvarenje kod ženske osobe do kog dolazi svakog meseca. Ona predstavlja ženinog saputnika od ulaska u pubertet do menopauze. Do menstruacije dolazi zbog rada naših hormona čiji je osnovni zadatak da pripreme matericu za oplodnju, odnosno nastanak deteta. Ti hormoni vredno rade 21 dan da bi obezbedili savršenu sredinu za moguću bebu. Međutim, ako se ne desi oplodnja, dešava se upravo menstruacija, odnosno izbacivanje sluznice materice koja je postala deblja u toku rada već pomenutih hormona. Menstruaciju treba shvatiti kao prirodnu pojavu, i kao znak da u našem organizmu sve dobro funkcioniše. Ne treba je se plašiti, iako krvarenje svakog meseca zna da bude i više nego naporno i zastrašujuće. Menstruaciju dobijaju žene dok ne dođu u određene godine kada nastupa menopauza. To znači da više nema krvarenja, ali i da više ne postoji mogućnost trudnoće. Dešava se jer su jajnici iscrpljeni, odnosno nema više folikula iz kojih bi se oslobodila zrela jajna ćelija. U postu o PCOS-u je pomenuto da se mi kao devojčice rađamo sa oko 400 folikula,i taj broj se u toku života samo smanjuje što znači da će jednom broj biti nula. Kada se to desi, nastupila je menopauza. Ona počinje između 40. i 50. godine. Može se prepoznati po simptomima kao što su razdražljivost, umor, uznemirenost, nervoza, ...
Oprema
Vrlo je važno da svaka devojka zna kada da očekuje dolazak menstruacije. Već sam spominjala aplikaciju Moj kalendar koja umesto vas vodi računa o tome i podseća vas kada treba da dobijete menstruaciju. Osnovna spremnost devojaka podrazumeva da sa sobom uglavnom uvek nose uložak ili tampon.
Danas postoji zaista veliki izbor što se tiče higijenskih uložaka. Postoje dnevni, noćni, mali, veliki, sa krilcima i bez njih,... Oni se mogu koristiti uvek i imaju veliku moć upijanja.
Što se tiče tampona, tu je već priča malo komplikovanija što nas i dovodi do teme ovog posta. Za razliku od uloška koji se lepi na donji veš, tampon se stavlja u vaginu, a izvlači pomoću končića. Prvih par puta bude vrlo neugodno i neprijatno, ali za sve treba malo vežbe. Velika je zabluda da tampone ne mogu da koriste devojke koje nisu imale seksualne odnose. I kod tampona postoji izbor, postoje i mali i veliki i od različitih materijala, samo treba naći onaj koji najviše prija vašem telu.
Dakle, šta je to STŠ?
STŠ ili sindrom toksičnog šoka nastaje kada tampon predugo stoji u vagini. Svako nošenje istog tampona duže od preporučenog vremena (oko 4 sata) nosi određeni rizik. Do STŠ može da dođe ako se jedan isti tampon ne promeni više od 24 sata. Uzrok STŠ-a je da bakterije koje normalno žive u našem organizmu otpuštaju toksine. Ta bakterija se naziva zlatni stafilokok. Prisutnost tampona može da pomogne tom toksinu da uđe u krv kroz matericu.
Simptomi su različiti:
- povišena temperatura
- glavobolja i grlobolja
- crvene oči
- umor
- zbunjenost
- povraćanje
- proliv
- osip
- ljuštenje kože
- nesvetica
- šok
- anemija
- oštećenje bubrega, jetre i mišića
- problem sa srcem i plućima
- smrt
Tako je. Sve ovo može da se desi ukoliko tampon ostane predugo u vagini. Vrlo je važno shvatiti ozbiljnost ovog sindroma, jer su posledice strašne. Devojka mora biti odgovorna i paziti na svoju higijenu, jer ovaj šok je vrlo lako sprečiti. Jednostavno, treba voditi računa o sebi. Svrha ovog članka nije da odvrati devojke od tampona ili da ih ubedi da ih ne koriste. Prosto, mislim da devojke treba da znaju da ovakva stanja postoje i da može svakome da se desi ukoliko ne paze na sebe. STŠ je retko spominjan, i ne razumem zašto jer do 15% slučajeva sa razvijenim sindromom toksičnog šoka se završi smrću.
Dakle, STŠ može da se spreči redovnim menjanjem tampona i održavanjem higijene. Ukoliko se razviju simptomi STŠ-a, osobu treba odmah odvesti u bolnici gde će se dalje lečiti pomoću antibiotika.
Još jedan savet je da se tamponi ne koriste noću jer tada ne postoji mogućnost zamene tampona. Jedino ako spavate manje od 4 sata, onda je sve kul. :)
Iako imam obilne menstruacije koje su ponekad izrazito bolne, ja se držim uložaka. Mnogo su mi jednostavniji za upotrebu i lakši za menjanje i održavanje. Koristim različite vrste uložaka u zavisnosti koliko je menstruacija obilna. U ovom postu se obraćam svim devojkama, ali najviše onima koje misle da kad stave tampon da su mirne ceo dan. Naravno, svaka devojka treba da koristi ono što joj najviše odgovara i što prija njenom organizmu. Treba da se osećamo sigurno, a to ćemo telu obezbediti upoznavanjem sebe i svog tela.
-Šumeća tableta