Sindrom policističnih jajnika (PCOS)

By Dozivljaji jedne sumece tablete - август 26, 2017


Policistični jajnici su po mom mišljenju tema koja je vrlo bitna i o kojoj svaka devojka mora znati bar osnovne stvari. Nažalost, to je nije tako. Tužno je što odlazak kod ginekologa predstavlja veliku tabu-temu i što se pregled zakazuje kada je preko potreban, odnosno kada je već nađen neki problem. 
Odlazak kod ginekologa ne mora da znači da ćete odmah imati ''pravi'' pregled. Postoji i ultrazvučni pregled pomoću kog doktor/ica može da pogleda šta se dešava u vašem organizmu. Ultrazvuk nije neprijatan, jednostavno legnete, podignete majicu, doktorka vam namaže stomak a potom prelazi preko stomaka jednim uređajem koji povezan sa kompjuterom na kome ona vidi sta se dešava. Ako ste mlade tinejdžerke, ne morate raditi ni ultrazvuk, ali svejedno mislim da je izuzetno važno da odete kod ginekologa da bi vam se objasnile neke stvari oko menstruacije ili dali neki bitni saveti o nezi ženskog reproduktivnog zdravlja.



PCOS- Polycystic ovary syndrome


Osnovne stvari

Podsetimo se malo biologije sedmog razreda. Dakle, svaka ženska osoba ima: Jajnike, jajovode, matericu i vaginu. 

Sa slike vidimo da su jajnici i jajovodi parni organi u našem organizmu. 

Normalno funkcionisanje


U jajnicima se nalaze jajne ćelije. Kada devojčica dobije prvu menstruaciju, tada ima oko 400 000 jajnih ćelija u svojim jajnicima. Kod zdrave devojčice/devojke/žene normalno sazreva samo jedna jajna ćelija u toku jednog meseca.
Kada traje menstruacija, na jajnicima se formira nekoliko folikula , a to su kesice koje sadrže po jednu nezrelu jajnu ćeliju. Posle nedelju dana, jedan folikul raste mnogo više od ostalih i izdvaja se kao dominantan. Folikul zatim bubri, prska i oslobađa jajnu ćeliju koja je sada zrela. Taj proces se naziva ovulacija. Jajna čelija zatim putuje preko jajovoda ka materici. 

PCOS

Ovo je stanje u kome veličina jajnika varira i tu se može primetiti niz sitnih folikula koji su povezani a čija je veličina oko 7-8mm u prečniku. Ovde se ne dešava ovulacija.
PCOS karakteriše skup simptoma: 
  • izostanak mentruacije (amenoreja)
  • pojačana dlakavost
  • gojaznost
  • neplodnost

Najčešći pokazatelj je izostanak menstruacije, ili neredovne menstruacije. 
Kod osoba sa PCOS se uočava hiperandrogenemija. Hiperandrogenemija je povišen nivo muških polnih hormona kod ženske osobe. Ona se karakteriše pojačanim rastom dlačica, aknama ili pojačanim ispadanjem kose.
Ako se PCOS ne leči može da dovede do opasnih rizika po zdravlje žene. Policistični jajnici jesu pokazatelj hormonskog i metaboličkog disbalansa, odnosno da naši hormoni ne funkcionišu kako bi trebalo i da nešto ne štima u našem metabolizmu. 
Ako se PCOS ne otkrije ili ne leči može da dovede do ozbiljnih problema kao što su

  • povišen krvni pritisak
  • šećerne bolesti
  • rak materice i jajnika
  • visoki nivoi triglicerida i holesterola
  • neredovna krvarenja
  • spontani pobačaji

Normalni jajnik-levo
Policistični-desno

Moje iskustvo

3 godine nakon prve menstruacije su mi se pojavile prve bubuljice na koje nisam previše obraćala pažnju misleći da pubertet čini svoje i da mi hormoni divljaju. Međutim, kako je vreme prolazilo, bubuljice su postajale sve gore i veće. Pokušala sam da delujem na njih mnogim metodama, išla sam i kod nekoliko dermatologa, u razne ordinacije, koristila svakojake čajeve, kreme, masti, ulja, da bih na kraju otišla i do dermatološke poliklinike na terapiju laserima. Međutim, nijedna od navedenih metoda nije bila uspešna. Znala sam da je nešto ozbiljno u pitanju ali nisam znala šta. Ja tada nisam ni znala da postoji sindrom policističnih jajnika. Bila sam na ivici da odustanem od pokušaja lečenja i pomirim se sa činjenicom da ću zauvek imati obraze sa aknama. Međutim, nakon prve posete ginekologu, dijagnoza je napokon bila postavljena! Iako sam imala PCOS, ja sam bila srećna jer napokon znam šta mi je. Konačno sam znala kako mogu da rešim moj problem. Doktorica mi je tada uradila ultrazvučni pregled koji je ranije u tekstu opisan jer je to način na koji se postavlja dijagnoza policističnih jajnika. Kao terapiju mi je dala tablete koje se zovu Diane35 . U jednoj kutiji ima 21 tableta. Pije se svaki dan po jedna tableta. Prva tableta se popije nakon završene menstruacije, zatim 21 dan svaki dan po jednu tabletu u određeno vreme. Poslednja tableta iz pakovanja se pije pred početak menstruacije. To znači da se tablete ne piju dok menstruacija traje i tada nastupa pauza od sedam dana, a zatim se opet kreće sa novim pakovanjem tableta.
Diane35 jesu vrsta hormonske kontracepcije, što znači da utiču na rad hormona i štite od neželjene trudnoće (kontraceptivne  pilule). Njih mogu da piju i devojke koje nemaju PCOS, radi zaštite od začeća.
Ja sam videla rezultate nakon prve potrošene kutije, odnosno lice mi se potpuno očistilo. Nažalost, ostali su tragovi dugogodišnje borbe sa aknama u vidu ožiljaka. Menstruacije su mi u dan tačne i redovne. Sada ih koristim već više od tri godine u skladu sa savetima mog ginekologa. Tablete se mogu kupiti u apotekama bez recepta, iako ne bi trebalo da se uzimaju bez preporuke lekara. Koštaju oko 500 dinara.








Jedna moja preporuka je korišćenje aplikacije ''Moj kalendar'' pomoću koje možete pratiti svoj ciklus i koja za vas izračuna kada ćete dobiti mentruaciju, plodne dane i dan ovulacije. Postoje razne opcije, kao što su unošenje simptoma i raspoloženja za svaki dan. Postoji i opcija koja vas svaki dan podseća da popijete tabletu ukoliko ih pijete, što je meni od velike pomoći. 








Podignimo svest o ženskom reproduktivnom zdravlju!


Šumeća tableta

  • Share:

You Might Also Like

0 коментара

Mladež ili nešto drugo?

U mom slučaju je ipak nešto drugo- keratoza. Definicija keratoza: Keratoze ili seboroične keratoze  su relativno česte  žućkasto-...